کاربرد فناوری اطلاعات در مدیریت

مقالات مرتبط

لینک کوتاه به این صفحه
https://amirza.org/?p=26724

کاربرد فناوری اطلاعات در مدیریت

مدیریت فناوری اطلاعات علمی مهم و تاثیرگذار در جامعه امروزی است که متشکل از مباحثی مانند سخت افزار، نرم افزار، داده ها، شبکه ها و مراکز داده است و نیازهای تخصصی سازمان ها و درگاه های اینترنتی به این عوامل را برطرف می سازد.

مدیریت فناوری اطلاعات به چه معناست؟

به تعریف انجمن فناوری اطلاعات آمریکا، به مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده سازی، پشتیبانی و یا مدیریت سیستم های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه های سخت افزاری و نرم افزاری رایانه، مدیریت فناوری اطلاعات گفته می شود.
در اصل فناوری اطلاعات به کلیه فناوری های اشاره دارد که در 6 حوزه جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، حفاظت، انتقال و نمایش اطلاعات کاربرد داشته و اثرگذار هستند.

مدیریت فناوری اطلاعات امروزه با ورود حوزه جدیدی بعنوان ارتباطات، تغییرات اندکی پیدا کرده است، به همین علت است که با نام ICT یا به اختصار Information and communications technology نیز شناخته می شود.

هدف از بکاگیری علم فناوری اطلاعات چیست؟

هدف ایجاد ارزش افزوده از طریق فناوری های اطلاعاتی است، به این منظور انواع استراتژی های نرم افزاری و سخت افزاری مورد استفاده قرار می گیرند که هماهنگ با تکنولوژی های مورد نیاز اجرای فرایند هستند؛ فناوری اطلاعات نقش بسیار مهمی در بالا بردن ارزش و اعتبار یک مجموعه دارد، وجود یک فرد متخصص در زمینه IT نیازهای اطلاعاتی شرکت ها و برندهای مطرح را برطرف می سازد و در زمینه های امنیتی، تبلیغاتی، مدیریت درون سازمانی و اجرای تمامی فرایندها پیامدهای مثبت بسیاری را به دنبال می آورد.

اهمیت فناوری اطلاعات در مدیریت

سازمان ها و شرکت های مختلف دولتی و خصوصی برای پیشبرد اهداف خود و همینطور مدیریت هرچه بهتر داده ها به استفاده از فناوری اطلاعات نیازمند هستند؛ هر نهادی دارای داده های شخصی، مالی، هویتی، حقوقی و… است که می بایست به درستی پشتیبانی و هدف گذاری شوند، پس لازم است تا از افراد متخصص در این راستا بهره گیرند. در صورت غفلت مدیران و سازمان ها از فناوری اطلاعات، امکان به سرقت رفتن، نقص سیستماتیک سخت افزاری یا نرم افزاری و یا سواستفاده های کارکنان وجود دارد.

برخی از کاربردهای فناوری اطلاعات در مدیریت

  • مدیریت و پشتیبانی نظام بانکی
  • امور اقتصادی
  • حسابرسی های شرکتی
  • پشتیبانی شبکه
  • پشتیبانی و احداث خطوط رادیویی، اینترنتی و ماهواره ای
  • فعالیت های اطلاعاتی و تکنولوژی های نظامی
  • آموزش الکترونیک
  • دولت الکترونیک و ارائه خدمات

اثر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر سازمان ها

موجب ظهور فردگرایی بیشتری در بین کارکنان سازمان می شود و ارزیابی هرچه دقیقتر و عادلانه تر را نیز ممکن می سازد، از طرفی باعث می شود راندمان کار و خروجی های انجام شده با نظارت کیفی به دست مشتریان برسند و تعامل مطلوبی بین ارائه دهنده و استفاده کننده خدمات صورت پذیرد.
در جامعه تجاری امروز به دست آوردن و بایگانی نمودن اطلاعات امری بسیار مهم است که نیاز به دقت بالایی نیز دارد، بر همین اساس به کار گرفتن نرم افزارهای تخصصی در هر حیطه بسیار کارآمد است و هزینه های جاری کسب و کارها را نیز به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

کاملا منطقی است اگر بگوییم هیچ شرکتی نمی تواند به دور از فناوری اطلاعات به فعالیت، رشد و توالی بپردازد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *