هوش هیجانی پایین چطور به افراد ضربه می زند؟

مقالات مرتبط

لینک کوتاه به این صفحه
https://amirza.org/?p=34136
هوش هیجانی

هوش هیجانی پایین چطور به افراد ضربه می زند؟

هوش هیجانی به عنوان چشم انداز جدیدی از قابلیت های انسانی، در سال های اخیر به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به اینکه عوامل متعددی در کارایی نیروی انسانی دخیل هستند، اگر بخواهیم نیروی انسانی، در جهت بهره وری شغلی در سطح مطلوبی قرار داشته باشد باید از یافته ها و اصول روانشناسی در محیط کار استفاده کنیم.

هوش هیجانی چیست؟

مفهوم هوش هیجانی نخستین بار در نظریه هوش چندگانه گاردنر معرفی گردید. هوش هیجانی به معنای توانایی فرد در ارزیابی، بیان و تنظیم هیجانات و کنترل اندیشه و عمل می باشد.

درواقع هوش هیجانی مجموعه ای از استعدادها، توانایی ها و مهارت ها می باشد که دانش لازم برای مواجه موثر در مسائل زندگی را در اختیار افراد قرار می دهد. در ارتباط با شغل، هوش هیجانی یک ظرفیت عملکردی تاثیرگذار در ایجاد روابط رضایت بخش با دیگران و عاملی موثر بر عملکردهای فردی در شرایط کاری پر فشار و سخت است.

افرادی که هوش هیجانی بالاتری دارند، قطعا در برقراری ارتباط توانمندتر هستند، بنابراین تشخیص و ارزیابی هوش هیجانی در بهبود ویژگی های فردی و بهبود روابط با دیگران بسیار موثر می باشد و این آگاهی، تا حدودی می تواند مشکلات افراد را حل کند.

هوش هیجانی پایین

هوش هیجانی ‌یا EQ  اثراتی عمقی بر زندگی، روابط و عملکرد افراد دارد؛ مشکلاتی که هوش هیجانی پایین، برای افراد ایجاد می‌کند، بی ‌شمار است و تمام روابط اجتماعی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به عنوان مثال ارتباط ما با دیگران مانند همکار، کارفرما، اعضای خانواده، همسر، دوست و غیره تحت تاثیر هوش هیجانی قرار خواهند داشت؛ حال فرض کنید هوش هیجانی پایینی داشته باشیم آنگاه تمام موقعیت ‌های اجتماعی برای ما دشوار و پرتنش خواهد شد.

 

عوامل موثر بر کاهش هوش هیجانی

عدم خودآگاهی

شناخت تمام نقاط ضعف و قوت رفتار، هیجانات، انگیزه ها و اهداف شخصی را خودآگاهی می نامند. تشخیص این عوامل، تاثیر زیادی بر عملکرد ما و هوش هیجانی دارد‌.

اگر شخصی سطح پایینی از خودآگاهی داشته باشد، هوش هیجانی کمی خواهد داشت و قطعا نمی تواند در برنامه ریزی ها و هدف گذاری ها موفق عمل کند.

نبود انگیزه

برای کسب موفقیت و رسیدن به اهداف، وجود انگیزه ضروری است. یکی از عوامل موثر بر کاهش هوش هیجانی، نداشتن انگیزه است، زیرا عدم بهره مندی از نیرو محرکه ای به نام انگیزه سبب می شود افراد نتیجه محور نباشند و در راستای اهداف خود تلاش نکنند.

عدم وجود همدلی

درک احساسات و عواطف خود یا دیگران و تاثیر آن در تصمیم گیری ها و روابط را همدلی می نامند. عدم وجود همدلی و کاهش هوش هیجانی سبب مشکلات فراوان در روابط انسانی و مدیریت روابط عاطفی می شود.

ضعف در مهارت های اجتماعی

تاثیر مستقیم مهارت های اجتماعی در روابط افراد بر کسی پوشیده نیست. نبود مهارت های اجتماعی سبب کاهش توانایی تعامل با دیگران، از بین رفتن واکنش های رفتاری و ابراز احساسات و در نهایت منجر به هوش هیجانی پایین خواهد شد.

عدم توانایی کنترل

کنترل و مدیریت رفتارها، عواطف و تصمیم گیری ها عامل مهمی در موفقیت افراد محسوب می شود که بر هوش هیجانی دلالت دارد. افرادی که بر خود کنترل نداشته باشند به مرور دچار کاهش هوش هیجانی خواهند شد.

 

هوش هیجانی پایین چطور به افراد ضربه مهلکی می زند؟

افراد دارای هوش هیجانی پایان حداقل دارای یکی از ویژگی های زیر هستند بدین ترتیب به خود و دیگران آسیب وارد می کنند.

  1. افرادی که دارای هوش هیجانی پایین هستند در فهمیدن و کنترل احساسات و هیجانات خود با مشکل مواجه‌ می باشند و ممکن است به حالت غیر قابل کنترل در بیایند.
  2. از هم‌حسی و همدلی با دیگران عاجز‌ هستند و نمی‌ توانند به دغدغه ها و مشکلات دیگران گوش دهند و راهکارهای مناسبی را برای کمک به آنها ارائه نمایند؛ در این افراد توانایی درک موقعیت طرف مقابل نیز نیاز به پرورش بیشتری دارد، زیرا می توانند به خوبی خود را در جای دیگران بگذارند.
  3. عدم وجود عواطف و همدردی در روابط دوستانه این افراد به چشم می خورد و نمی توانند روابط دوستانه خود را نگه دارند.
  4. این افراد زودرنج هستند. به هیچ عنوان انتقادپذیر نیستند و اعتماد به نفس بالایی نیز ندارند.
  5. دیگران را مقصر اشتباهات خود می دانند و مسئولیت پذیر نیستند.
  6. افرادی که هوش هیجانی بالایی ندارند انگیزه ای نیز ندارند و از مهارت های خود، شناخت و آگاهی کافی ندارند.
  7. بر روی اشتباهات باقی می مانند و ناامید می شوند؛ و اگر با شکست مواجه شوند نمی توانند از آن به سادگی عبور کنند.
  8. دائما نگران هستند و به افکار منفی و مشکلات فکر می کنند و دچار استرس و اضطراب نیز می شوند.
  9. در مدیریت، توصیف و ابراز احساسات خود و توجه، درک و فهم احساسات دیگران ضعف دارند.
  10. این افراد تمایلی به مشورت و نظرخواهی از دیگران ندارند و بر اصول خود، هرچند اشتباه باقی می مانند.

چگونه هوش هیجانی را تقویت کنیم؟

هوش هیجانی بسیار انعطاف ‌پذیر است و با انجام تمرین های مثبت و سازنده رفتاری و مهارتی، ذهن شما به تدریج این رفتارها را به عادت تبدیل کرده و این موارد را جایگزین رفتارهای مخرب قدیمی شما خواهد کرد. بعد از مدتی متوجه می شوید رفتارهای صحیح که نشانه‌ ای از هوش هیجانی بالا و تقویت شده است در شما پدیدار گشته است. روش های موثر بر تقویت هوش هیجانی عبارتند از:

احساسات خود را بیان کنید

در لحظات خاص، مکث کوتاه کنید و بعد اقدام به واکنش نمایید

روحیه و انگیزه خود را در هر شرایطی حفظ کنید

گوش شنوا باشید و به دردودل های اطرافیان توجه داشته باشید

انعطاف پذیر باشید

مستقل و دارای اعتماد به نفس باشید

نقاط ضعف و قوت خود را بیابید

در برابر تمامی امور مسئولیت پذیر باشید

هوش هیجانی در همه انسان‌ ها وجود دارد و افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند موفق تر هستند. نحوه رفتار شما با دیگران در شرایط مختلف و چگونگی مدیریت رفتارهای اجتماعی، نشان از هوش هیجانی دارد. هوش هیجانی قابل تقویت است و می‌توانید از راهکارهای ارائه شده در متن برای رفع معضلات کمک بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *