مصاحبه دکتری

مقالات مرتبط

لینک کوتاه به این صفحه
https://amirza.org/?p=26939

مصاحبه دکتری

مصاحبه دکتری بخش مکمل سنجش و ارزیابی افراد متقاضی ورود به این مقطع تحصیلی است و اهمیت بسیار بالایی در شانس قبولی افراد دارد، به همین خاطر لازم است تا افراد علاوه بر آمادگی آزمون، آمادگی شرکت موفق در مصاحبه را نیز داشته باشند و تجربیات خود را در این زمینه بالا ببرند؛ رزومه تحصیلی، دانش عمومی، فعالیت های شغلی و تمامی سوابق متقاضی مورد ارزیابی قرار می گیرد، پس ارتقای تمامی زمینه ها ضرورتی و سرنوشت ساز است.

سوالات متداول مصاحبه دکتری

 • سوالات اختصاصی

منظور از سوالات اخصاصی، پرسش های مربوط به هر رشته تحصیلی و یا حتی همان سوالات مطرح شده در کنکور است؛ مصاحبه کننده قادر است برای سنجش روش تحقیق و استعداد داوطلب، سوالاتی را نیز تالیف نماید.

 • سوالات زبان انگلیسی

زبان انگلیسی هم در ابتدای شروع مقطع دکتری و هم در طول آن مورد استفاده است، در نتیجه دانشجویان دکتری باید توامندی بالایی داشته باشند؛ این موضوع باعث شده است تا در مصاحبه دکتری امتیاز بالایی به مهارت زبان انگلیسی و مدارک آن اختصاص داده شود.

 • سوالات عمومی

این پرسش ها غالبا درباره هویت فرد، اعضای خانوادگی و ویژگی های اجتماعی است و پیچیدگی زیادی ندارند.

 • رزومه شغلی، تحصیلی و پژوهشی

داشتن مقالات معتبر، تحقیقات موثر و سوابق کاری درخشان، امتیاز بالایی دارند و می توانند ملاکی برای سنجش توانایی و علم افراد قرار گیرند؛ سوالات مطرح شده در این قسمت می تواند در ترکیب با بخش زبان انگلیسی باشد، این یعنی سوالاتی به زبان انگلیسی درباره مقالات یا پایان نامه داوطلب پرسیده می شود.

 • سوالات عقیدتی و سیاسی

به مانند تمامی مصاحبه های دیگر، در مصاحبه دکتری نیز بخشی به سوالات عقیدتی و سیاسی اختصاص دارد که مصاحبه کنندگان امتیاز بالایی نیز برای آن قائل هستند؛ سوالات سیاسی مطرح شده در سطح عمومی است و پاسخدهی به آنها نیاز به آمادگی خاصی ندارد.

نکته: برخی از دانشگاه ها ممکن است علاوه بر مصاحبه، خود نیز آزمونی تحت عنوان آزمون ورودی یا اعتبارسنجی را برگزار کنند؛ اغلب این آزمون ها سطحی عمومی دارند و منابع آنها پیش از برگزاری به داوطلبان اعلام می شود.

سوالات پروپوزال و پایان نامه

پایان نامه دوره کارشناسی و مهمتر از آن پایان نامه دوره کارشناسی ارشد دو ملاک دیگر برای امتیازدهی به متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری هستند؛ سوالات زیر برخی از نمونه هایی هستند که ممکن است در روز مصاحبه از داوطلبان پرسیده شوند:

 1. موضوع پایان نامه و علت انتخاب آن
 2. روش تحقیق، جمع آوری اطلاعات و نتیجه گیری در فرایند نگارش پایان نامه
 3. بروزرسانی ها و تغییرات احتمالی پایان نامه
 4. منابع مطالعاتی
 5. مقالات مرتبط با پایان نامه و اعتبارسنجی آنها
 6. پرسش های زبان انگلیسی درباره پایان نامه

پرسش های شغلی

دانشجویان شرکت کننده در مصاحبه اغلب در مراکز و شرکت های مختلفی اشتغال دارند، این خود باعث می شود تا مصاحبه کنندگان سوالاتی را پیرامون این مسئله مطرح کنند تا از این طریق، ذهنیات، روحیات شغلی، ارزش ها، اعتماد به نفس و فن بیان داوطلب را بسنجند؛ این پرسش ها می توانند به شکل زیر مطرح شوند:

 • میزان رضایتمندی از جایگاه شغلی
 • علت انتخاب شغل مورد نظر
 • چگونه در شغل فعلی خود انتصاب یافته اید؟
 • چه پیش بینی از جایگاه شغلی خود در سال های آینده دارید؟
 • ساعات کاری شما به چه شکل است؟

درست است که داشتن رزومه ای مناسب در زمینه شغلی امتیاز بالایی برای مصاحبه دکتری دارد، اما برخی از اساتید داوطلبان را به علت نداشتن زمان کافی مردود می نمایند، زیرا معتقدند دانشجوی دکتری به زمان زیادی برای تحصیل نیاز دارد. علاوه بر موضوع اشتغال، به توان مالی داوطلب نیز دقت می شود تا بفهمند که آیا وی توان پرداخت هزینه های تحصیل در مقطع دکتری را دارد؟

اولویت های انتخاب رشته

در مصاحبه درباره اولویت های انتخاب رشته نیز پرسیده می شود، هدف از این کار پی بردن به دلایل و افکار داوطبان برای ورود به آن رشته است؛ همچنین در رابطه با زمینه های شغلی دلخواه و دیگر علایق نیز پرسش هایی به میان آورده می شود که اغلب جنبه عمومی دارند و برای بررسی میزان تسلط و اعتماد به نفس داوطلبان هستند.

راهکارهای موفقیت در مصاحبه دکتری

 • اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و توانایی مطلوبی از خود در سخنوری نشان دهید
 • سعی کنید بیشتر گوینده باشید تا شنونده، ابتکار عمل را در دست بگیرید
 • برای تمامی سوالات و صحبت های اساتید احترام قائل باشید و در صورت مخالفت، آن را به شکل محترمانه بیان کنید
 • از بحث بی مورد و مجادله بیش از حد با اساتید پرهیز کنید
 • در پاسخ به سوالات صداقت داشته باشید
 • از خود خلاقیت بالایی نشان دهید و اعتماد اساتید را جلب کنید

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *