مدل رفتارشناسی دیسک در مدیریت منابع انسانی

مقالات مرتبط

لینک کوتاه به این صفحه
https://amirza.org/?p=29495

مدل رفتارشناسی دیسک در مدیریت منابع انسانی

امروزه با پیشرفت علم و توسعه آن در بخش های مختلف مانند منابع انسانی، تغییرات شگرفی در زمینه های جذب و استخدام افراد صورت گرفته است. در گذشته شرکت ها، صرفا از طریق مصاحبه علمی و رزومه فردی، اشخاص را گزینش می کردند، اما در عصر کنونی شرکت ها تمایل به استخدام افرادی دارند که از تمامی جوانب از آنها اطمینان حاصل نمایند.
یکی از راه های کسب اطمینان از صلاحیت های فرد، بررسی مدل های رفتار شناسی می باشند. تست های رفتاری مانند MBTI، NEO و DISC از جمله تست های نمایان کننده شخصیت و تحلیل رفتاری انسان ها می باشند.

مدل رفتار شناسی دیسک چیست؟

در میان ۷ میلیارد و ۹۵۰ میلیون انسان در سراسر جهان، رفتارهایی مشابه و یا متفاوت وجود دارند. بر اساس این رفتارها، انسان ها در گروه هایی تقسیم بندی می شوند که علم رفتارشناسی نامیده می شود. رفتارشناسی در قالب مدل هایی ارائه می شود که با بررسی آنها می توان به تیپ رفتاری یا شخصیتی افراد پی برد؛ یکی از انواع مدل های رفتارشناسی، مدل دیسک می باشد.

حدود یک قرن پیش در سال ۱۹۲۸، روانشناسی به نام ویلیام مولتون مارستون، مطالعاتی را روی رفتارشناسی و شخصیت شناسی انسان ها انجام داد؛ وی یافته ها و تحقیقات خود را در کتابی به نام هیجانات انسان های عادی منتشر نمود. مارستون در این کتاب، مدلی را شرح داده بود که طبق آن، تمام انسان ها رفتارهای خود را در قالب چهار حالت بروز خواهند داد؛ در این مطالعات مطرح می شود که انسان ها همگی دارای این نوع حالات رفتاری هستند اما هر کدام در نوعی ضعیفتر و در نوعی قویتر می باشند.

مدل دیسک DISC

۴ مدل رفتارشناسی به شرح زیر است:

  • برتری طلبی یا Dominance
  • تاثیرگذاری یا Influence
  • ثبات یا Steadiness
  • تطابق یا Compliance

به طور خلاصه از کنار هم قرار گرفتن ابتدای حروف چهار مدل رفتاری، کلمه DISC حاصل می شود. هدف از ارائه مدل دیسک، افزایش خودشناسی افراد و همچنین بررسی رفتارشناسی برای سازمان ها جهت تعامل بهتر بود. در ادامه اشخاصی به نام والتر کلارک و بعد از آن جان گریر با مطالعه بر روی مدل رفتارشناسی دیسک که حاصل تئوری مارستون بود، یک آزمون شخصیت شناسی طراحی کردند که به‌عنوان یکی از راه های موثر برای بررسی صلاحیت متقاضیان استخدام، توسط سازمان ها و شرکت‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

تحلیل نتیجه آزمون دیسک

مدل رفتارشناسی دیسک یکی از معتبرترین مدل های حال حاضر جهان برای شناخت رفتارها و ویژگی های شخصیتی انسان ها به شمار می رود که علاوه بر جنبه های مدیریتی و سازمانی، در امور مهم دیگری همچون روانشناسی و استعدادیابی نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛ افراد با پاسخگویی به سوالات، آزمون دیسک را به اتمام می رسانند و بر مبنای نتایج حاصله و تحلیل آن ها در چهار نوع رفتاری اصلی و ۱۱ نوع رفتاری مکمل، مشخص می شوند.

بر مبنای کلمه DISC، پانزده مدل رفتاری عبارتند از:

تیپ D – تیپ I – تیپ S – تیپ C – تیپ DI – تیپ DS – تیپ DC – تیپ ID – تیپ IS – تیپ IC – تیپ SI – تیپ SCD – تیپ SD – تیپ CIS – تیپ CS

تحلیل مدل دیسک

تحلیل تیپ شخصیتی D: برتری طلبی

این تیپ شخصیتی دارای ویژگی های رفتاری اعم از: برون گرایی- تمرکز- رک بودن- مبتکر- اعتماد بنفس- مقتدر- واقع بین- کنترل گر- رهبری- استقلال را دارا هستند. از ویژگی های منفی این تیپ شخصیتی می توان به عدم دادن اختیار به دیگران و تعاملات تیمی، عدم علاقه به بررسی جزئیات و انجام عجولانه کارها اشاره کرد.

تحلیل تیپ شخصیتی I: تاثیرگذاری

این تیپ شخصیتی دارای ویژگی های رفتاری اعم از: خوشبینی، تعامل به همکاری و کار تیمی، اشتیاق بالا، اجتماعی، ایده پرداز، برونگرا، خودجوش، پرانرژی، منعطف و انگیزه بالا هستند. از ویژگی های منفی این تیپ شخصیتی می توان به عدم داشتن نظم در کارها، احساسات بیش از حد نسبت به اطرافیان و عدم ثبات بر روی تصمیمات قبلی خود اشاره کرد.

تحلیل تیپ شخصیتی S ثبات

این تیپ شخصیتی دارای ویژگی های رفتاری اعم از: درونگرا، آرامش، روحیه حمایتی، صلح طلبی، خواهان جزئیات، منظم، برنامه ریز، و دقیق هستند. از ویژگی های منفی این تیپ شخصیتی می توان به جسور نبودن، ترس از اشتباه و توجه بیش از حد به نظر دیگران اشاره کرد.

تحلیل تیپ شخصیتی C تطابق

این تیپ شخصیتی دارای ویژگی های رفتاری اعم از: پایبندی به قوانین و مقررات، توجه به حقایق، هدفمند بودن، وظیفه شناسی، خواهان استدلال عینی، واقع بین، جدی، وقت شناسی هستند. از ویژگی های منفی این تیپ شخصیتی می توان به عدم تمایل به فعالیت گروهی یا تیمی و نداشتن اعتماد به صداقت سایرین اشاره نمود.

کاربرد مدل رفتارشناسی دیسک

مدل رفتارشناسی دیسک، افراد را در ۴ بُعد و تیپ تقسیم می کند و براساس نتیجه، شخصیت شما تشریح و تحلیل می گردد. از کاربردهای مدل رفتارشناسی میتوان به شناخت و آگاهی از رفتار خود اشاره کرد. از نتایج مدل رفتارشناسی دیسک می توانیم در جهت بهبود ارتباطات، هیجانات و رفتارهای خود استفاده نماییم.
سازمان ها با استفاده از این تست، تعریف دقیقی از ویژگی‌ های شخصیتی و رفتاری کارکنان خود به دست می آورند که در فرآیند جذب و استخدام بسیار تاثیرگذار خواهد بود، بنابراین با استفاده از مدل دیسک می توانیم زندگی کاری و شخصی خود و دیگران را تحلیل کنیم و از نقاط ضعف و قوت موجود آگاهی یابیم.

اهمیت مدل رفتارشناسی دیسک در مدیریت منابع انسانی

یکی از مهارت های اساسی برای مدیران منابع انسانی کسب و کارها، شناخت رفتار متقاضیان شغل و استخدام می باشد. امروزه استخدام حرفه ای با انجام آزمون های رفتارشناسی امکان پذیر می گردد و دستخوش تغییراتی گردیده است.

مدیران منابع انسانی، قبل از استخدام باید متقاضیان را به خوبی بشناسند تا با توجه به رفتار و شخصیت آن ها، تشخیص دهند برای منصب و شغل مورد نظر مناسب هستند یا خیر. مدیریت منابع انسانی سازمان ها با استفاده از مدل های رفتارشناسی از جمله دیسک، مزایای زیر را برای خود و سازمان به ارمغان می آورند:

  • گزینش بهترین افراد و متخصصان
  • توسعه منابع انسانی سازمان
  • چینش تیم قوی
  • افزایش کیفیت کارکرد کارکنان
  • امکان برنامه ریزی و خط مشی گذاری دقیقتر

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *