فرهنگ سازمانی چیست و چگونه توسعه می یابد؟

مقالات مرتبط

لینک کوتاه به این صفحه
https://amirza.org/?p=29480
فرهنگ سازمانی آمیرزا

فرهنگ سازمانی چیست و چگونه توسعه می یابد؟

فرهنگ سازمانی به معنای تعاملات، رفتارها و الگوهای مشترک کنش ها و واکنش های افراد حاضر در یک سازمان است. اگر به تعریف فرهنگ، آنچه که در ذهن مردم و آنچه که در کتاب ها میخوانیم دقت کنیم متوجه میشویم که ارزش ها و باور ها ستون های فرهنگ هستند. معمولاً معیارهای تصمیم‌گیری و انتخاب ما، در خاک عمیق‌تری ریشه دارند که می‌ توان آنها را ارزش‌ های ما نامید. اما ارزش ها در سازمان چگونه به وجود می آیند؟

فرهنگ سازمانی مانند برند شخصی میماند،حتی اگر شما برای آن تلاشی نکنید و هیچ اقدامی هم انجام ندهید
همچنان سازمان شما دارای فرهنگ سازمانی می باشد، این فرهنگ از خرده فرهنگ واحدهای سازمان، نگرش و ارزش بنیان گذاران، نحوه آموزش و نگرش مدیران به کسب و کار و همچنین اولویت ارزش ها شکل میگیرد.

فرهنگ سازمانی آمیرزا

 

ایجاد ارزش کسب و کار یا سازمانی مبتی بر محیط داخلی

پس ما نمیتوانیم فرهنگ یا ارزشی جدید، بدون در نظر گرفتن وضع موجود شرکت تدوین کنیم و انتظار داشته باشیم این فرهنگ جدید در سازمان ما؛ جاری و ساری شود. فرهنگ مطلوب برای هر کسب و کار لزوما از ارزش های بنیان گذاران جاری نمیشود باید ارزش های جدید براساس محیط داخلی شرکت، جامعه و کسب و کار تعریف کرد.

اگر مدیران استارت آپ یا سازمان به دنبال ایجاد یکپارچگی فرهنگ و ارزش های جدید باشند باید پیش بینی درستی از آینده فضای کسب و کار داشته باشند. فرهنگ به صورت دستوری اجرا نمی شود و پیاده سازی فرهنگ سازمانی مطلوب چسباندن شعار ها و ارزش ها به در و دیوار شرکت، استفاده از نماد و استفاده از جملات زیبا نیست، بلکه پیاده سازی فرهنگ مطلوب سازمانی با ملموس کردن ارزش ها برای کارکنان، درک درست مدیران از ارزش ها و نمود پیدا کردن این ارزش ها در رفتار آن ها با استفاده مناسب از رسانه برای انتقال به کارکنان صورت میگیرد. اگر ارزش شرکت شما صداقت باشد و تمام سازمان خود را از جملاتی در ستایش صداقت و راستگویی پر کنید ولی مدیران شما این ارزش را زیر پا بگذارند و دروغ بگویند برای شما فقط هزینه طراح گرافیک و خراب کردن دیوار های شرکت میماند.!

فرهنگ سازمانی چیست و چگونه توسعه می یابد؟

 

پیاده سازی مناسب فرهنگ و ارزش مطلوب در سازمان بسیار مهم تر از انتخاب ارزش های مطلوب است. آنچه کسب و کار هارا از یکدیگر متمایز می کند فرهنگ سازمانی و نوع اجرای آن است.

مسابقات فرمول یک را تصور کنید، در این مسابقات تیمی وجود دارد که در حین مسابقه در کمترین زمان و بیشترین دقت و همکاری ممکن خودرو را وارد چرخه مسابقه میکند.اگر در این فرآیند اشتباهی صورت گیرد خودرو از چرخه مسابقه خارج میشود، اگر سازمان فرهنگ مناسبی نداشته باشد، از چرخه مسابقه با رقبا حذف خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *