توسعه فردی

توسعه فردی دانشی برای افزایش توانمندی ها و پیشرفت در زمینه های مختلف شخصیتی، شغلی، تحصیلی، مالی و حتی معیشتی است که به داشتن زندگی بهتر و هویتی والاتر منجر می شود؛ توسعه فردی روشی برای توالی و رسیدن به موفقیت است، اما علاوه بر همه اینها، امروزه به عنوان یک صنعت بزرگ نیز شناخته می شود و در بسیاری از فعالیت های اقتصادی و آکادمیک نظیر آموزش، ارزیابی، مشاوره، کوچینگ، بازاریابی و نظیر آنها نقش پررنگی دارد.

توسعه فردی چیست؟

دانش و روشی برای پاسخگویی به برخی از سوالات روانشناختی انسان است که نمونه هایی از آنها عبارت هستند از:

 1. چرا برخی از افراد با وجود اینکه کاری را همزمان با ما شروع می کنند، زودتر به موفقیت می رسند؟
 2. رازهای زندگی انسان های موفق چیست؟
 3. چطور می توان نیمه تاریک وجود انسان ها را روشن ساخت؟

برخی از تعاریف توسعه فردی

 • توسعه فردی به افراد کمک می کند تا با استفاده از مهارت ها و توانمندی های خود به اهداف مدنظرشان دست پیدا کنند و مدت زمان رسیدن به مقصد را کاهش دهند.
 • رشد و بهبود همه جانبه زندگی یک فرد
 • در چه جایگاهی قرار دارید؟ به کجا می روید؟ چه ارزشی برای اهداف خود قائل هستید؟


توسعه فردی مهارتی ذاتی است

همه انسان ها تمایل به رشد، بهبود شرایط خود و رسیدن به غایت هر چیزی دارند، به همین علت است که انسان را به عنوان موجودی همواره در حال توسعه می شناسیم؛ استفاده نادرست از این مهارت و تمایلات ذاتی باعث به وجود آمدن فاصله های طبقاتی محسوس، سواستفاده و ناهنجاری های اجتماعی شده است.

توسعه فردی

پس:

لازم است تا افراد با فراگرفتن دانش های نوین و تمرین و تکرار مهارت ها، شخصیت خود را به شکل قویتر و موثرتری پرورش دهند و توانمندی های خود را در مواجه با افراد و موقعیت های جامعه بالا ببرند.

 

 

خودشناسی، اولین و مهمترین قدم در توسعه فردی

هر انسانی برای پیشرفت و توالی به داشتن اطلاعات کافی در رابطه با خود، علایق، توانایی ها، اهداف و افکارش نیاز دارد و باید تلاش زیادی برای رسیدن به خودشناسی داشته باشد؛ شناختن خود این امکان را به وجود می آورد تا به شکل صحیحتر و با اطمینان و اعتماد بنفس بیشتری به فعالیت های خود جهت دهیم و مسیرهای پیش روی خود را با دقت بیشتری برگزینیم.

«بین خودشناسی و توهم خودشناسی تفاوت زیادی وجود دارد، منظور عبارت گفته شده این است که بسیاری از انسان ها تنها گمان می کنند که خود را می شناسند و در اصل درک صحیحی از خود ندارند، به همین خاطر است که بارها و بارها دچار خطاهای مشابه می شوند و از کارها و گفته های خود احساس پشیمانی دارند»

گام های رسیدن به خود شناسی

 1. خود را ارزیابی کنید
  برای انجام این کار توصیه می شود به رفتارهای خود در طول روز و اموری که انجام می دهید توجه داشته باشید و نقاط قوت و ضعفتان را مشخص کنید؛ از نگاه فردی بیرونی به خود بنگرید و به ارزیابی رفتار، صحبت ها، اعمال، علایق و استعدادهایتان بپردازید و همه اطلاعات را روی کاغذ بیاورید.
 2. از دیگران نظرخواهی کنید
  انسان علاقه زیادی به مقبولیت در بین همه افراد و شنیدن تعریف و تمجید دارد، به همین واسطه تلاش می کند تا مورد پسند همه باشد؛ از افراد نزدیک و مورد اعتمادتان درباره خودتان نظرخواهی کنید و بخواهید تا با صداقت کامل جنبه های مثبت و مهمتر از آن جنبه های منفی شخصیتی شما را بیان کنند.
 3. برای خود هدف گذاری کنید
 4. برای یادگیری بیشتر تلاش کنید

هدف چیست و چه نقشی در توسعه فردی دارد؟

هدف مقصد یا وضعیتی اعم از اجتماعی، هویتی، فرهنگی، مالی، شغلی، تحصیلی است که انسان می خواهد در آینده به آن دست پیدا کند؛ هدف وابسته به عمل است و به خودی خود محقق نمی شود، پس نیاز به برنامه ریزی اصولی و اقدام دارد.
به واقع وضعیت های مورد نظر ما مجموعه ای از اهداف مختلف هستند، از این رو هنگامی که از ما درباره هدف سوال می شود، می بایست موقعیت و مقصد خود را توضیح دهیم و به اشتباه تنها کلمه، عنوان، صفت و یا مکانی را به عنوان هدف معرفی نکنیم.

توسعه فردی را به مانند ماشینی در نظر بگیرید که اهداف شما وارد آن شده و بر اساس ملاک هایی نظیر خصوصیات فردی، شرایط اجتماعی و مالی ویرایش می شوند، پس از آن خروجی های به دست آمده اهدافی بهتر، اصولی تر و شخصی سازی شده تری برای شما هستند که در مدت زمان کوتاهتر و با کیفیت بیشتری قابل انجام و دسترسی هستند و منجر به پیشرفت همه جانبه شما می شوند.

نکته: بیش از 97 درصد مردم جهان فاقد هدف مناسبی برای زندگی هستند

دسته بندی های مختلفی برای اهداف وجود دارد، اما نمونه توصیه شده آن توسط دانشگاه هاروارد به شرح زیر است:

 • اهداف بلند مدت (10-15سال)
  بهتر است بر روی کاغذ آورده شده و بایگانی شوند
 • اهداف روزانه یا هفتگی
  بهتر است بر روی کاغذ آورده شوند و در دسترس و قابل مشاهده باشند

معجزه نوشتن بر روی کاغد

دست به قلم شدن و نوشتن کارهای روزانه، اهداف، خصوصیات فردی و بسیاری از اطلاعات باعث می شود تا فرد جدیت بیشتری در امور خود داشته باشد؛ از دیگر مزایای نوشتن بر روی کاغذ می توان به موارد مهم زیر اشاره داشت:

 • امکان اصلاح، حذف و جایگزینی اهداف وجود دارد
 • بیان اطلاعات در حین نوشتن آن دقیق تر و آسانتر است
 • آزادی ذهن و نوآوری بیشتر در حین نگارش
 • عدم فراموشی اطلاعات مهم
 • تلقین و موفقیت

اصول دوگانه موفقیت در توسعه فردی

 • انسان های موفق همواره بیشتر از انسان های ناموفق شکست می خورند
 • انسان های موفق هیچگاه تسلیم نمی شوند و کسانی که تسلیم می شوند هیچگاه موفق نمی شوند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *