اهمیت تدوین طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

مقالات مرتبط

لینک کوتاه به این صفحه
https://amirza.org/?p=27626

اهمیت تدوین طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ تمایل دارند تا به بالاترین سوددهی دست پیدا کنند؛ هر کدام نسبت به توانایی و زیر ساخت و منابعی که دارند در تفکر کسب سهم بیشتر بازار منطقه فعالیت خود هستند. صاحبان کسب و کار و متفکران راه اندازی یک کسب و کار ، همواره به دنبال سودآفرینی و رونق کاسبی خود هستند و همه آن ها ایده هایی را در سر دارند که به تصور خودشان و بر اساس تجربه و مهارتشان بهترین تصمیم است و قطعا به سود، توسعه و ثروت خواهد انجامید.

در اینکه در بسیار موارد تجربه و مهارت موفق می شود شکی نیست، اما آیا تمام کسب و کارها موفق اند؟ آیا تمام بیزینس ها به سودهی بالا و قابل انتظار می رسند؟ قطعا اینطور نخواهد بود. شما چند سازمان را می شناسید که اهداف متعالی و خوبی را شناسایی نموده ولی در تحقق اهداف شکست خورده است؟ جند شرکت را سراغ دارید که برنامه ها و اهدافش روی کاغذ زیبا و جذاب بوده به طوری که حتی سرمایه گذاران متعدد را پشت در دفتر خود می دیدند اما بعد از مدتی از شروع فعالیت ها شکست خورده اند در حالی که هم تجربه داشتند و هم مهارت؟

جایگاه تدوین طرح کسب و کار در جوامع

در کشور های جهان سومی و کشور هایی که هنوز بسیاری از سازمان ها و شرکت ها و بنگاه های آن به شیوه سنتی مدیریت می شوند این موضوع نمود بیشتری پیدا می کند. بسیاری از سازمان های ضررده ، زمانی که متوجه می شوند در نقطه بحرانی هستند به راحتی قبول نمی کنند. چرا؟

حتی هستند سازمان هایی که دارای برنامه های استراتژی قدرتمندی هستند و اهداف استراتژی و شاخص های آن را به درستی شناسایی کرده اند اما در عمل به دو دلیل شکست می خورند: یکی انعطاف پذیر نبودن استراتژی و دیگری نداشتن برنامه ای برای مدیریت هزینه و منابع مبتنی بر واقعیت.

در این مطلب به انعطاف پذیر نبودن برنامه استراتژی نخواهیم پرداخت و موضوع اصلی ما برنامه هزینه یابی و برنامه ریزی مالی درست است. سوال من به عنوان نگارنده اینجاست که، بدون دانستن و محاسبه هزینه ها چطور برنامه تولید و برنامه قیمت گذاری و برنامه های تارگت فروش را تدوین می کنید؟ این کار ممکن نیست.

اهمیت تدوین طرح کسب و کار (بیزینس پلن)

طرح کسب و کار چیست و چه کاربردی دارد؟

طرح کسب و کار امکان هزینه یابی و تعیین رویکرد هایی را برای استفاده منابع ایجاد می نماید. هم منابع انسانی و هم منابع مصرفی، هم مواد اولیه و هم دانش سازمانی. با مشخص شدن هزینه ها می توان به این ادراک رسید که میزان مارژین سود و میزان درآمد باید در چه میزانی باشد و بر اساس محاسبه نقاط کشش ، و همچنین مطالعات بازار می توان برنامه مناسبی برای تولید ، ارائه خدمات، خرید و فروش و بازاریابی را تدوین نمود.

مدیر عامل یک مجموعه موظف است تا هم هزینه های شرکت را پرداخت نماید و هم فروش را به حدی برساند که علاوه بر تامین هزینه ها ، سود مورد نظر سهامدارن هم تامین شود. این یعنی باید بین تولید و خرید با فروش ، رابطه منطقی ایجاد شود و همچنین باید برای دستیابی به فروش مورد نظر بازاریابی و بازارسازی مناسبی هم انجام شود. محاسبه هزینه های بازاریابی و هزینه های فروش هم باید انجام شود. باهمه این موارد مدیر یک مجموعه بدون داشتن یک برنامه ریزی مالی منظم و دقیق نمی تواند به موفقیت لازم دست پیدا کند.

اهمیت تدوین طرح کسب و کار (بیزینس پلن)
اهمیت تدوین طرح کسب و کار (بیزینس پلن) در بسیاری از فعالیت ها شناخته شده است

هزینه ها در طرح کسب و کار

اینکه هزینه ها به چه میزانی باید باشد، باید مواردی مانند هزینه های ثابت، هزینه های استهلاک، هزینه های جاری و هزینه های سربار محاسبه شود، همچنین باید نسبت به دوره سرمایه گذاری ارزش پولی زمان سوددهی در آینده محاسبه شود. به عنوان نمونه اگر سازمانی یک طرح کسب و کار سه ساله در زمان ارزش دلار 4000 تومانی را تدوین کرده باشد آیا اکنون و با دلار 27000 تومانی درآمد آن سازمان به همان ارزش زمان تدوین طرح است؟

از طرفی سهامداران هم باید بدانند چه زمانی به نقطه سر به سر خواهند رسید و چه زمانی برای آنها دوره بازگشت سرمایه است؟ همچنین زمان های افزایش سرمایه و میزان بازدهی هم باید در نظر گرفته شود.

همه این موارد است که لزوم یک برنامه قدرتمند و کاربردی را برای سازمان حیاتی می نماید. برنامه ای که

  • بتوان به آن استناد کرد
  • با نوسان نرخ ارز دچار اختلال نشود
  • برنامه مدونی برای تامین هزینه ها، مدیریت منابع و پاسخگوی نیاز سهامداران باشد
  • برگرفته از برنامه های استراتژی باشد
  • قابلیت تامین اطلاعاتی برای تدوین بیزینس مدل را داشته باشد

این را هم در نظر بگیرید که هستند بسیاری از سازمان هایی که سود دهی بالایی دارند و راضی اند اما وقتی در فاز عارضه یابی قرار می گیرند قرار مشخص می شود که بعضا حتی به نیمی از پتانسیل تولید ثروت خود هم نرسیده اند.

در مجموع، با توجه به شرایط بحرانی فعالیت در ایران و اوضاع نا بسامان اقتصاد، برنامه ریزی های دقیق مالی را جدی بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *